niedziela, 16 listopada 2014

"Pole dance - połączenie dwóch pasji - tańca i akrobatyki" wywiad z Klaudią Nowak - zwyciężczynią Pole Show Art Championship w Polsce

Klaudia Nowak - Absolwentka  AWF w Krakowie, instruktor tańca, gimnastyki, pilates, tancerka zespołu Art Color Ballet. Swój warsztat taneczny szkoliła przez wiele lat u najlepszych choreografów polskich i zagranicznych. Była zawodniczka AZS AWF Kraków -w trakcie studiów trenowała aerobik sportowy. Wielokrotna złota i srebrna medalistka AMP w aerobiku sportowym w kategorii trójek, finalistka Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy w Fisaf Fitness Championship, a ostatnio zwyciężyła Pole Show Art Championship w Polsce. 

ULUBIONE MOTTO: „Jedyne ograniczenia to te, które narzuca Ci Twój umysł. [...] Wszystko jest możliwe.”  A więc trening czyni mistrza!! 
ULUBIONA POZYCJA POLE DANCE: iron x i russian split 
ULUBIONA MUZYKA DO TRENINGÓW: Die Antwoord 
ULUBIONY GADŻET POLE DANCE'OWY: Rura:-) 

Natalia Maria Wojciechowska: Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z pole dance? 
Klaudia Nowak: Przygodę z pole dance rozpoczęłam w 2013 roku. Już wcześniej szukałam jakichś nowych form tanecznych i natknęłam się na youtubie na filmiki Oony Kively i Jenyne Butterfly i oszalałam z zachwytu! Zaczęłam szukać w internecie szkoły pole dance w Krakowie i wkrótce rozpoczęłam naukę w szkole Perfect Ladies. W niedługo po tym, z początkiem roku 2014 zostałam instruktorem w szkole Perfect Ladies w Krakowie. Przez kilka miesięcy zmagałam się z kontuzją obu nadgarstków, co bardzo mnie zniechęcało i uniemożliwiało mi regularne treningi. Ale nie poddałam się i na razie jest lepiej. 

NMW: Jak dowiedziałaś się o konkursie Pole Show Art Championship? 
KN: O konkursie dowiedziałam się przypadkowo od koleżanki:-) Od czasu kiedy zobaczyłam pierwszy raz na youtube filmiki z zawodów Pole Art, marzyłam, żeby kiedyś wziąć w nich udział. No i kiedy usłyszałam, że będą w Polsce, stwierdziłam, że to dobry moment, żeby się sprawdzić. 

NMW: Czy teraz, po wygranej masz zamiar brać udział w innych zawodach, turniejach, konkursach organizowanych na całym świecie? 
KN: Tak, oczywiście. Nie ukrywam, że to moje marzenie, ale jeszcze dłuuuga droga przede mną 

NMW: Jakie są Twoje te bliższe i te ciut odleglejsze plany pole dance'owe? 
KN: Na pewno będę chciała wystartować na Mistrzostwach Polski i Europy w Pole Sport jak i Pole Art. A co dalej... to czas pokaże. 

NMW: Czy masz swoje pole dance'owe idolki? 
KN: Moimi idolkami są Bendy Kate,Oona Kivela,Marlo Fisken, Michelle Stanek,Laurence Hilsum i Jenyne Butterfly. Każda z nich ma swój unikalny i niepowtarzalny styl, dlatego ciężko by było wybrać jedną:-) Wszystkie one są dla mnie dużą inspiracją do tworzenia stylu, który łączyłby w sobie zarówno ten pierwiastek sportowy tańca na rurze jak i ten taneczny, artystyczny. 

NMW: A teraz może wróćmy do Twojego występu podczas Pole Show Art Championhsip – opowiedz o nim – skąd czerpałaś inspirację, czy ktoś Ci pomagał? 
KN: Miałam kilka pomysłów, szukałam też inspiracji i dużo oglądałam filmików na youtube. W końcu natknelam sie na piosenkę Laurie Anderson i wizja ukladu powstała spontanicznie w mojej głowie w trakcie wsłuchiwania się w słowa i melodię. 

NMW: Jak wyglądają Twoje treningi? 
KN: W swoich treningach stosuję wizualizację asocjacyjną jako jeden z elementów treningu mentalnego, który jest integralną częścią mojego treningu fizycznego.Trenuję najczęściej sama. Przed treningiem oglądam kilka razy filmiki pole dance w internecie, potem wizualizuję sobie triki w czasie rozgrzewki i stretchingu, który wykonuję zawsze przed (dynamiczny) i po treningu (statyczny). Ćwiczę potem na rurze elementy siłowe, następnie przechodzę do nauki nowych elementów i floor worku. Pod koniec treningu w wyobraźni odtwarzam sobie wykonanie wszystkich nowych figur

NMW: Co Ci się marzy pole dance'owo? 
KN: Marzy mi się zdobyć medal na MŚ w Pole Art jak i Pole Sport... i wiele innych rzeczy:-) 

NMW: Jakbyś w jednym zdaniu miała napisać czym jest pole dance, to zdanie brzmiałoby....? 
KN: Pole dance jest dla mnie idealnym połączeniem dwóch największych pasji-tańca i akrobatyki.   

zdjęcia 1 i 3  pochodzą z prywatnego archiwum Klaudii Nowak
zdjęcie 2 autorstwa Macieja Rauera