poniedziałek, 29 czerwca 2015

PRZEPISY POLE SPORT W POLSCE - część 1 - "Otwarte Mistrzostwa Polski - a co to w ogóle jest?"

W środowisku pole dance, a co za tym idzie i w środowisku pole sport w Polsce zawsze, jednakże szczególnie tuż przed oficjalnymi zawodami i tuż po nich, powstaje wiele pytań związanych z przepisami, regulaminem i ogólną sytuacją pole sport w naszym kraju.

Właśnie dlatego przy współpracy z Polskim Związkiem Tańca Sportowego - www.pztsport.pl - w osobie Pani Urszuli Dziekciarek - przewodniczącej Komisji do spr.Sędziów oraz Ryszarda Nowogórskiego - Prezesa w/w związku , postanowiliśmy stworzyć serię artykułów odpowiadających na nurtujące Was pytania. Liczymy na Wasze komentarze w formie dodatkowych pytań, na które chcecie przeczytać odpowiedzi, ale miejcie na uwadze kilka rzeczy:

A. Ta seria artykułów ma na celu wyjaśnienie bieżącej sytuacji, ale na wszystkie pytania możemy odpowiedzieć, ponieważ zwyczajnie jeszcze tych odpowiedzi nie ma, a przepisy zarówno w Polsce, jak i na świecie ulegają zmianom takim samym jakim ulega pole dance/pole sport, czyli dość dynamicznym i jest wiele aspektów, które należy wziąć pod uwagę i stale na bieżąco sprawdzać. Proces powstawania przepisów trwa nawet kilkadziesiąt lat, jak w przypadku innych dyscyplin sportowych. 
B. Sytuacja Pole Sport na świecie, tak i w Polsce jest niepewna, ale o tym więcej później
C. Fajnie jest czytać pytania lub komentarze, które nie mają na celu nieuzasadnionego niczym negatywnego wydźwięku. Fajnie, jeśli mimo wszelkie negatywne emocje będziecie tak zadawać pytania aby miały na celu pomóc i nam i Polskiemu Związkowi Tańca Sportowego wyjaśnić sytuację i tworzyć również dzięki Wam i Waszym sugestiom świadome środowisko zawodników pole sport.
D. Jesteśmy otwarci na wszelkie pomysły, sugestie, uwagi i będzie nam miło z Wami korespondować.

----------------------------------------------------------------

Zatem zaczynajmy i może zanim przejdziemy do ogólnych spraw odpowiemy na pytania, które się pojawiły, dotyczące bieżących wydarzeń

Ostatnio - 13 czerwca - odbyły się Otwarte Mistrzostwa Polski Kobiet i Mężczyzn Pole Sport. Wzbudziły one wiele emocji, a na Facebook'u widzieliśmy różne wymiany zdań, opinie, pytania, odpowiedzi itd. No to może po kolei:

O co chodzi z tą nazwą? W latach poprzednich mieliśmy Mistrzostwa Polski Pole Dance Sport i Pole Sport, a teraz nagle Otwarte Mistrzostwa Polski Pole Sport i to to jeszcze Kobiet i Mężczyzn....?

Mistrzostwa - To słowo może zostać użyte przez każdego kto zechce nawet sam zorganizować prywatną imprezę na skalę narodową/międzynarodową, w której następuje element rywalizacji o jakieś trofeum, wygraną itd. Możemy mieć Mistrzostwa Latającego Królestwa Zielonej Pasty Pole Sport itd. Jednakże nikt bez zgody Polskiego Związku Tańca Sportowego nie może zorganizować MISTRZOSTW POLSKI. Mistrzostwa Polski, jak i Puchar Polski są nazwami zarezerwowanymi dla imprez oficjalnych, czyli odbywającymi się pod banderolą związku sportowego. jeśli zobaczycie, że ktoś organizuje jakieś Mistrzostwa nie oburzajcie się od razu, wystarczy dowiedzieć się, czy te Mistrzostwa są zawodami oficjalnymi, czy nie, a jeśli nie, no to po co są organizowane, kto nad tym sprawuje pieczę, kto sędziuje, jaki jest regulamin itd. Nie każde Mistrzostwa nie Polski muszą być czymś złym. Co więcej - czasem różne Mistrzostwa (choć jeszcze nie w Pole Sport), najczęściej regionalne wchodzą w skład Pucharu Polski lub stanowią eliminacje do Mistrzostw Polski. 
Co to oznacza? 
To, że dopiero udział oraz zdobycie odpowiedniej ilości punktów w iluś imprezach (to określają przepisy lub regulamin Mistrzostw Polski lub Pucharu Polski) gwarantuje start w tej najważniejszej imprezie w roku.  
Po co to?
W niektórych dyscyplinach sportowych jest bardzo dużo zawodników i nie sposób byłoby rozegrać Mistrzostw Polski w danej dyscyplinie nawet w tydzień, co oczywiście byłoby to wręcz niedorzeczne, a i niekiedy przepisy danej dyscypliny jasno określają ile mają trwać zawody, więc byłoby to niemożliwe. Rozgrywanie iluś imprez przed tą najważniejszą sprawia, że w półfinałach i finałach startuje określona ilość osób (to też często znajduje się w przepisach) , które zdobyły określona ilość punktów umożliwiającą im start w Mistrzostwach/Pucharze Polski. dodatkowymi benefitami rozgrywania większej ilości imprez jest:
- promocja danej dyscypliny w mniejszych miejscowościach,
- utrzymywanie się zawodników (którzy zazwyczaj jeżdżą na kilka imprez nawet regionalnych) w odpowiedniej formie, a nagły zryw w przygotowaniach do zawodów,
Jednakże taka formuła jest możliwa gdy zostaje odpowiednio wcześniej wprowadzona, a wszyscy są z nią zaznajomieni, czyli informacja "wisi" o tym od dawna i jest ogólnodostępna, a kalendarz imprez jest dość stały każdego roku.

Kobiet i Mężczyzn - organizatorem Mistrzostw Polski nie musi być Związek Sportowy ani jakakolwiek organizacja, w tym np.: Stowarzyszenie. Organizatorem Mistrzostw Polski może być np.: dowolna szkoła pole dance prowadzona przez kogokolwiek. Taka osoba/firma może zgłosić się do PZTSport _ Polskiego Związku Tańca Sportowego - i powiedzieć "ja chcę zorganizować imprezę MISTRZOSTWA POLSKI KOBIET I MĘŻCZYZN POLE SPORT" i wówczas po wstępnych rozmowach, ustaleniach, przekazaniu wszelkich informacji oraz pod stałym nadzorem PZTSport takie Mistrzostwa się odbywają. 
Na dany rok/w jednym roku może zostać rozegrana jedna impreza pod nazwą OTWARTE MISTRZOSTWA POLSKI oraz jedna impreza pod nazwą MISTRZOSTWA POLSKI - jedno z drugim nie koliduje. Nie jest ważne , czy impreza ma w nazwie dodatkowe słowa, czy nie (jeśli te słowa są zgodne z regulaminem i przepisami, czyli nie zakazują udziału w imprezie komukolwiek kto ma do tego prawo na podstawie regulaminu lub/i przepisów). Imprezy pod innymi nazwami, jak Mistrzostwa Mazowsza, Mistrzostwa Regionu Północnego, Mistrzostwa jakiekolwiek byle żeby nie Polski - mogą się odbywać dowolnie często w jednym roku i mogą, ale nie muszą być w systemie rankingowym
Co to znaczy?
System rankingowy to wcześniej wspominamy system,w którym zawodnicy aby uczestniczyć w Mistrzostwach Polski muszą zdobyć odpowiednią ilość punktów

Otwarte - w każdych zawodach sportowych w formule otwartej chodzi o to aby regulamin i warunki uczestnictwa umożliwiały uczestnictwo większej ilości osób. Co za tym idzie: zawodnicy nie muszą posiadać licencji zawodnika sportowego, regulamin nie jest taki restrykcyjny, nie weryfikuje się punktacji z innych imprez. Zwyciężenie w danej kategorii w Otwartych Mistrzostwach Polski daje tytuł laureata 1 miejsca Otwartych Mistrzostw Polski Pole Sport i jeśli na dany rok nie zostanie rozegrana impreza pod nazwą Mistrzostwa Polski, a której kto inny zostanie laureatem 1 miejsca, to automatycznie laureat 1 miejsca Otwartych Mistrzostw Polski ma prawo do tytułowania się Mistrzem Polski danej dyscypliny na dany rok. To jednocześnie daje możliwość zgłoszenia się na imprezy międzynarodowe, gdzie wymagany jest taki tytuł. Tak samo się dzieje, jeśli do momentu imprezy międzynarodowej, do której laureat 1 miejsca danej kategorii Otwartych Mistrzostw Polski chce się zgłosić, nie zostaną rozegrane Mistrzostwa Polski. Jednakże jeśli tylko Mistrzostwa Polski zostaną rozegrane, a laureat 1 miejsca danej kategorii Otwartych Mistrzostw Polski nie zwycięży w danej kategorii to traci on możliwość posługiwania się tytułem Mistrza Polski w danej dyscyplinie, w danej kategorii, na dany rok.

Mamy nadzieję, że ta odpowiedź jest wyczerpująca i wiele wyjaśnia - jeśli macie pytania śmiało komentujcie lub piszcie na: info@poledancepolska.pl