wtorek, 10 czerwca 2014

Pole dance w ciąży

Niedawno Pole Spin Magazine opublikował na swojej stronie zdjęcia ciężarnej instruktorki pole dance, która w dość wymagającej sprawności fizycznej pozycji pozuje na rurce. Nie trzeba było długo czekać, by link do zdjęć wraz z krótkim opisem stał się bardzo popularny i powszechnie komentowany. Wiele osób ćwiczenie pole dance w ciąży oburza i uważają to za niezdrowe, a co więcej z jakichś przyczyn za niemoralne, wiele osób jednakże uważa to za zupełnie zwyczajne. 

To dość oczywiste, że pole dance w zaawansowanej ciąży budzi takie kontrowersje, gdyż mamy do czynienia nie tylko ze zróżnicowanymi opiniami na temat zdrowia, czyli zwyczajne - co wolno, a czego nie wolno w ciąży. Dochodzi również element kontrowersyjności samego pole dance, który niektórym wciąż kojarzy się tylko i wyłącznie z klubami go-go i czasem można spotkać się z komentarzami dotyczącymi moralności przyszłej mamy. Jednakże skupmy się może w takim razie na zdrowiu, bo przecież zdrowie mamy i dziecka jest najważniejsze.

(Poniższe stwierdzenia są efektem doświadczeń wielu osób oraz wiedzy zbieranej z wielu źródeł, jednakże nie stanowią opinii lekarskiej i nie można ich za takową brać) 

1. Osoby intensywnie ćwiczące (ćwiczące od wielu lat oraz po 3-4 godziny dziennie, około 4-5 razy w tygodniu) przed zajściem w ciążę mają inaczej rozwiniętą muskulaturę, co powoduje, że nawet w ciąży, gdy zostaje uwolniony hormon zwany relaksyną, mają znacznie większą kontrolę nad swoim ciałem aniżeli osoba niećwicząca. To powoduje, że kobieta intensywnie ćwicząca, gdy zajdzie w ciążę, nie musi przerywać treningów, do których jej ciało jest przyzwyczajone. Jednakże ogólnie relaksyna powoduje spadek siły mięśniowej, poluzowanie stawów, co może skutkować różnego rodzaju niebezpiecznymi zajściami podczas treningów pole dance, w którym kontrola, siła i dynamika mają duże znaczenie.

Relaksyna (RLX) — hormon białkowy o budowie polipeptydowej, wytwarzany podczas ciąży w jajniku przez ciałko żółte oraz w macicy i łożysku. Wpływa hamująco na skurcze mięśni macicy i rozluźniająco na spojenie łonowe w czasie porodu, w celu ułatwienia przejścia noworodka przez kanał rodny; dodatkowo stymuluje rozwój gruczołów mlecznych.

Hormon ten aktywuje system rozkładający kolagen, reguluje nowe formacje kolagenu i różnicuje istotę podstawową tkanki, poprzez obniżanie lepkości i zwiększanie zawartości wody przez mięśniówkę macicy.

Relaksyna wykazuje także aktywność w okresie cyklu. Jej obecność w organizmie, na około 7-10 dni przed cyklem menstruacyjnym, wpływa na hormonalne rozluźnienie więzadeł, które stają się mniej stabilne i przez to bardziej podatne na, nawet małe, uszkodzenia.

2. Każda kobieta to inna ciąża, inny przypadek, inna historia i to, że jedne kobiety muszą leżeć całą ciążę w łóżku, nie oznacza, że inne nie mogą jeździć konno. Należy wszystko konsultować ze swoim lekarzem i słuchać swojego instynktu, który jest tak silnie u większości kobiet wykształcony po to, by dziecku nie stała się krzywda. Nie wolno ulegać sugestiom innych lub robić czegoś, czego wcześniej się nie robiło tylko dlatego, że inna kobieta w ciąży mogła.

3. W drugim trymestrze ciązy ciało produkuje więcej krwi, wzrasta ciśnienie i mogą pojawić się nierówne uderzenia serca, co na pewno nie jest dobre przy wiszeniu głową w dół na rurce.

4. W trakcie ciąży zaczyna się odkładać (w większej ilości) tkanka tłuszczowa w piersiach, co powoduje wzrost temperatury ciała, co z kolei może powodować intensywniejsze pocenie się, a rurka nie lubi potu i może dochodzić do niekontrolowanych poślizgów, które w końcu mogą spowodować upadek i w wyniku upadku może dojść do poważnych uszkodzeń.

5. W trzecim trymestrze dochodzi do zmiany środka ciężkości oraz do zwiotczenia mięśni brzucha, które zaczynają być rozciągnięte jak guma, co utrudnia lub czyni niemożliwym większość ćwiczeń na rurce.

6. Zmiana środka ciężkości doprowadza do zaburzeń balansu oraz zmiany poczucia swojego ciała, co może znacząco wpłynąć na jakiekolwiek ćwiczenia fizyczne, a w szczególności, gdy się wykonuje jakiekolwiek pozycje na rurce.

7.  W trzecim trymestrze brzuch zdecydowanie się powiększa i już widać, że na pewno to ciąża, a nie wzdęcie :) Przy tym dochodzi do zmniejszenia przestrzeni narządów wewnętrznych, w tym płuc i oddech staje się bardziej płytki, co również może przeszkadzać w ćwiczeniach na rurce (lub jakichkolwiek innych).

To są jedynie nieliczne zmiany, jakie zachodzą w ciele kobiety, które mogą wpłynąć na zagrożenie ciąży. Jednakże są przecież jeszcze korzyści płynące z ćwiczeń fizycznych w trakcie ciąży, jak:

- poprawienie ukrwienia macicy oraz ogólna poprawa krążenia;
- lepsza postura i silniejsze mięśnie, a przez to mniejsze bóle kręgosłupa;
- zniwelowanie puchnięcia stóp;
- lepsze samopoczucie fizyczne, co ma w ciąży niemałe znaczenie i przekłada się na samopoczucie psychiczne.

A to naturalnie tylko kilka z nich.

Zwyczajnie po konsultacji z lekarzem, zapoznaniu się z faktami i z potencjalnymi zagrożeniami należy podjąć najlepszą dla siebie i dziecka decyzję, bo może pole dance nie jest najlepszym pomysłem... a może pole dance jest dobrym pomysłem, który sprawi, że dziecko i mama będą zdrowsi?