niedziela, 4 stycznia 2015

"Pole dance jest spełnieniem marzeń" - wywiad z Aleksandrą Bednarz, brązową medalistką Mistrzostw Świata Pole Sport 2014

Aleksandra Bednarz podczas World Championships Pole Sport
Aleksandra Bednarz - Zaczęła swoją przygodę z tańcem w wieku 12 lat od zajęć z baletu i tańca współczesnego, jazzu… później miała długą przerwę w tańcu i zajęła się fitnessem – skończyła AWF - Dietetykę oraz Menedżera Sportu, zrobiłam wiele szkoleń fitness, trenera personalnego. Pracowała w Polsce, na Słowacji, w Londynie oraz na Teneryfie – cały czas jako trener personalny, instruktor fitness, dietetyk. Pole Dance trenuje od około 2,5 roku.

ULUBIONA POZYCJA POLE DANCE
Chyba russian split i iron X bo wymagają zarówno siły jak i elastyczności więc musiałam sporo nad nimi popracować 
ULUBIONA MUZYKA DO TRENINGÓW
Na rozgrzewkę dynamiczna, fitnessowa, a do tańca, improwizacji, czy pokazów wolę spokojniejszą, bardziej liryczną, ale z charakterem – nie mam swojej ulubionej, zależy też od mojego nastroju
ULUBIONY GADŻET POLE DANCE
To chyba oczywiste…RURA :D i wszystko, co się z nią kojarzy… a im bardziej jestem zakochana w tym sporcie – tym więcej mi się z rurą kojarzy!
A tak na poważnie to może nie gadżety, ale to, co daje temu wszystkiemu inny wymiar: kostium, muzyka i płynność ruchu
 
Natalia Maria Wojciechowska: Jak zaczęła się Twoja przygoda z pole dance?
Aleksandra Bednarz: Mój przyjaciel podesłał mi filmik na youtube i zaczęłam oglądać kolejne… od razu wiedziałam, że to jest TO, ale wtedy w Polsce nigdzie jeszcze nie było zajęć. Kilka lat później pracowałam w fitness klubie w Londynie i tam dziewczyny wynajmowały salę na pole dance… trudno było nie spróbować, ale na regularny kurs niestety nie miałam wtedy czasu więc miałam tylko kilka lekcji.

NMW: Jak rzopoczynałaś swoją naukę pole dance, gdzie i z kim trenujesz teraz?
AB: Miałam kilka lekcji grupowych, szybko się uczę więc przeskoczyłam na prywatne – z tych niestety nie byłam zadowolona więc zaczęłam uczyć się sama… W większości jestem samoukiem, kilka lekcji i wiele cennych wskazówek dostałam od Gabi Swat, z którą obecnie trenujemy wspólnie jak tylko jest w Polsce. Poza tym uczęszczam na warsztaty z gwiazdami świata Pole Sport i youtube.

NMW: Czy masz swoją idolkę pole dance - kogo i dlaczego, a jak nie to też dlaczego?
AB: Tak, Natalia Tatarintseva – każdy Jej występ to przedstawienie. Wszystko współgra z sobą, jest elastyczna, silna, taneczna, z każdym akcentem muzyki coś się dzieje… rozkosz oglądania. Miałam przyjemność poznać ją osobiście na warsztatach, które zorganizowałam i po tych warsztatach jestem jeszcze większym fanem Natalii. Oczywiście jest wiele innych, tancerek, które podziwiam (Alessandra Marchetti, Jenye Butterfly, Bendy Kate) jednak dla mnie Natalia jest kwintesencją ich wszystkich. 

Aleksandra Bednarz po zdobyciu 3 miejsca podczas WCPS 2014
NMW: Jak to się stało, że postanowiłaś startować na Mistrzostwach Świata?
Zobaczyłam ogłoszenie o zawodach zresztą na Waszym portalu - www.poledancepolska.pl, sprawdziłam pozycje obowiązkowe i stwierdziłam, że dam radę przygotować się… wysłałam filmik eliminacyjny i zakwalifikowałam się.

NMW: A jakieś wcześniejsze zawody?
AB: Startowałam w MP w kategorii debiutantów – zdobyłam nawet brązowy medal. Niestety nie byłam dobrze przygotowana ponieważ przez kontuzję pleców późno się zdecydowałam więc niewiele czasu miałam na przygotowania… ale nie żałuję bo wzbogaciło mnie to o kolejne doświadczenie

NMW: Czy planuje Pani udział w innych zwodach? W Polsce? zagranicą?
AB: Tak, Mistrzostwa Polski. Moim marzeniem są też Mistrzostwa Świata w Londynie, ale myślę, że ciężko będzie zakwalifikować się tym bardziej, że MP niestety nie kwalifikują do Mistrzostw Świata, a w tym roku w Londynie nie ma już kwalifikacji poprzez wysłane nagrania.

NMW: Jak przebiegała cała impreza - Mistrzostwa Świata Pole Sport? Czy wzięłabyś w niej udział raz jeszcze?
AB: Zacznę od plusów:
  • Rewelacyjnie zamontowane i super działające rury! W ogóle się nie chwiały, miały dobrą przyczepność i dobry obrót
  • Moim zdaniem sprawiedliwy podział kategorii: A to osoby, które wcześniej nie trenowały, B to osoby, które trenowały np. gimnastykę artystyczną czy akrobatykę
  • Atmosfera wśród zawodników
Co można byłoby poprawić:
  • Warunki dla zawodników – szatnie, może jakiś mały poczęstunek
  • Znaleźć sponsorów – dość zaskakujące było to, że na tej rangi zawodach nie było żadnych nagród – nie chodzi mi o duże nagrody, ale o cokolwiek…spodenki do pole dance, bombonierka….

NMW: Jakie jest Twoje pole dance'owe marzenie?
AB: 
Jeśli chodzi o moich kursantów:
- żeby byli tak zakochani w PD jak już są i żeby odnosili sukcesy na zawodach
Co do mojej osoby:
Na każdych kolejnych zawodach i pokazach pole dance – być tak przygotowaną jak tym razem i tak dobrze poradzić sobie ze stresem.

zdjęcie: www.fotomrak.pl, modelka: Aleksandra Bednarz

NMW: Czym dla Ciebie jest pole dance?
AB: Spełnieniem marzeń  – lubię tańczyć, lubię uczyć siebie i innych, lubię nowe wyzwania. Pole dance wymaga ode mnie siły, elastyczności, systematyczności oraz…pokory i cierpliwości - uczy mnie.
Pole dance wymaga siły, ale też daje ją… od jednej z moich kursantek usłyszałam „Olka, nawet nie wiesz, z jakiego doła mnie ta rura wyciągnęła” … i to jest właśnie TO, co w rurze kochamy najbardziej – musisz skoncentrować się na tym co jest tu i teraz i nie ma czasu na myślenie o problemach, czy patrzenie na zegar.

NMW: Czy Twoi bliscy od początku wiedzieli o tym, że trenujesz pole dance? Jaka była ich reakcja?
AB: Rodzice zawsze wspierali mnie w tym, co robiłam. Wiedzą, że z moim silnym charakterem i tak zrobię to, co sobie zaplanuję więc muszą mnie w tym wspierać

NMW: Czy cokolwiek zmieniłaby Pani w branży pole dance w Polsce?
AB: W branży może jest kilka rzeczy do poprawy, ale chętnie zmieniłabym mentalność większości Polaków. Pomału nudne staje się to, że zachowują się jak świętoszki, rurę kojarzą tylko z klubem nocnym i dochodzi do tego, że zastanawiamy się, czy możemy jeszcze być kobiece w tańcu, czy musimy być czysto sportowo-siłowe, żeby ktoś nie posądził nas o erotyczne podteksty… a przecież nie o to chodzi w tańcu… jakoś nikt nie przyczepia się do Rumby, czy to Twerku, a mogą być dużo bardziej wyzywające niż pole dance…

NMW: Niektórzy występują w programach typu Mam Talent, inni organizują konkursy, jeszcze inni produkują kalendarze - jakie są Pani pomysły na promocję pole dance?
AB: Przede wszystkim rozkochiwać w nim kursantki, one są najlepszą reklamą! TV jak najbardziej bo Polacy są bardzo ukierunkowani przez to, co podaje im telewizja….trzeba to umiejętnie wykorzystać. Zdjęcia, kalendarze, klipy, street pole dance, pokazy, gadżety, konkursy,…
Dzieci na rurze! Im rura kojarzy się ze sportem, z zabawą… one są w stanie zmienić świadomość Polaków no i oczywiście jeśli Pole Sport stanie się dyscypliną Olimpijską to będzie rewelacyjna promocja, ale na to myślę, że jeszcze chwilę poczekamy

A oto teledysk, w którym niedawno wzięła udział Aleksandra