niedziela, 23 marca 2014

Kilka słów od Bendy Kate o bezpiecznym trenowaniu pole dance i bezpiecznym uczeniu innych

Bendy Kate (Kate Czepulowski) - World Pole Sport & Fitness Champion - gwiazda światowego pole dance polskiego pochodzenia - zamieściła niedawno na swoim oficjalnym FB FAN PAGE bardzo interesujący post traktujący o ważnym problemie/zjawisku wśród kursantów pole dance. Każda osoba ucząca innych i trenująca powinna przeczytać ten post (przetłumaczone z angielskiego). Dodatkowo zachęcam do dołączenia do grupy na Facebooku - Pole Fitness#trainsafe#polesafe#teachsafe Campaign, w której są poruszane podobne problemy i gdzie można wymieniać się doświadczeniami oraz szukać porad.

 Post Bendy Kate:

"Niektórzy z moich kursantów przychodzą do mnie na zajęcia ze zdjęciami albo nagraniami video z trickami, których bardzo chcieliby się nauczyć (i uważam, że to jest super, kiedy kursanci przychodzą przygotowani). Uwielbiam uczyć kursantów moich tricków, JEŚLI kursanci są na odpowiednim poziomie i są odpowiednio do tego przygotowani.
To może jednakże przerodzić się w coś zgoła niebezpiecznego, jeśli jeden kursant próbuje nauczyć innego kursanta tego tricku. Wszystkie ruchy, tricki, pozycje, których uczę podczas zajęć prywatnych, są uszyte na miarę kursanta, dlatego uczenie innych kursantów, którzy mogą nie być na tym samym poziomie i nie są tak przygotowani, tych samych ruchów, może być bardzo kiepskim pomysłem.

Jeśli chcecie przekazywać te tricki dalej, upewnijcie się, że wy sami dopracowaliście je do granic możliwości i przećwiczyliście wiele razy tak, abyście dokładnie wiedzieli, co może pójść źle, a co na pewno nie powinno pójść źle.

Kiedy na Facebooku publikuję zdjęcie/video i dodaję komentarz. jaka jestem dumna z tego, że w końcu nauczyłam się tego tricku lub pozycji. to oznacza, że trenowałam bardzo ciężko. aby to osiągnąć. Tak więc jeśli chcecie się nauczyć tych pozycji. będziecie musieli włożyć w to wiele ciężkiej pracy

I podsumowując – jestem trochę szalona – jestem była akrobatką, profesjonalną tancerką i wstępuję w cyrku, co jest moją codzienną pracą. Trenuję po 5 godzin dziennie tylko po to, by po prostu podtrzymać formę. Pozycje i tricki, które ja wykonuję i tworzę, są de facto tworzone i trenowane na użytek występów podczas zawodów i pokazów, tak aby pokazać się od jak najlepszej strony. Nie myślcie, że pozycje i tricki, które wykonuję, są “normalne” i musicie się ich nauczyć najszybciej jak to możliwe. One wymagają dużo przygotowań (tak samo wymagają ode mnie przygotowania i ostrych treningów). Nie chcę, by moje słowa brzmiały protekcjonalnie albo jakbym miała nos wyżej niż powinnam, po prostu chcę, by wszyscy trenowali w sposób bezpieczny i uczyli innych w sposób bezpieczny".

Zdjęcie:

©Phil Dewhurst Photography

Pole Artist Bendy Kate Kate Czepulkowski
— z Kate Czepulkowski w DFA Studios.