środa, 3 grudnia 2014

"Pole dance to pasja, siła, kobiecość, wytrzymałość" - wywiad z Agnieszką Dawidowicz-Karaszewską - właścicielką Spin Project Pole Dance Studio

Agnieszka Dawidowicz-Karaszewska właścicielka oraz instruktorka SPIN PROJECT pole dance studio. Wychowanka Patrycji Tazbir, pole dance trenuje od prawie 4 lat.


ULUBIONA POZYCJA POLE DANCE: Batwing i Iron X
ULUBIONA MUZYKA DO TRENINGÓW: zależy od nastroju, nie mam ulubionego utworu, chociaż kilka z nich kusi by przygotować choreografię
ULUBIONY GADŻET POLE DANCE: Dry Hands, niezawodny przy handspringach
 
Natalia Maria Wojciechowska: Jak zaczęła się Twoja przygoda z pole dance? 

Agnieszka Dawidowicz-Karaszewska: Kilka lat temu na siłowni, w której ćwiczyłam wieczorami odbywały się zajęcia pole dance, kilka rurek przykręcanych na Sali do fitnessu, brak materacy… postanowiłam spróbować. Po dwóch miesiącach grupa się rozwiązała, ale dzięki temu, zafascynowana pole dance trafiłam do lepiej wyposażonego studio i przede wszystkim do wspanialej instruktorki. Najpierw traktowałam zajęcia, jako formę fitnessu, idealne treningi wzmacniające mięśnie i dające wciąż nowe wyzwania, z czasem nie mogłam już sobie wyobrazić tygodnia bez rurki :)
Jeśli miałabym mówić o inspiracji- to pierwszą, która naprawdę zachwyciła była Jenyne Butterfly i jej występ "Pole Pressure" 2011, zwłaszcza iguana walk!

NMW: Ostatnimi czasy otworzyłaś własne studio Spin Project? Kiedy to się stało i co Cię  pchnęło do tego?
ADK: Studio zostało oficjalnie otwarte 27.09.2014. Oczywiście samo otwarcie poprzedziło kilka miesięcy przygotowań. Choć tak naprawdę to wszystko wydarzyło się tak szybko, że wciąż mam wrażenie jakbym jechała na kolejce w wesołym miasteczku. Jeszcze jakiś czas temu nie przypuszczałam, że sama będę prowadziła studio. Powód- przede wszystkim pasja i szczęście, jakie daje pole fitness, chęć dzielenia się tą pasją z innymi. Od momentu pojawienia się pomysłu, o własnym studio wiedziałam jak ma wyglądać i mam tu na myśli zarówno kwestie techniczne jak wysokość pomieszczeń, podłoga, profesjonalny sprzęt, jak i atmosfera, która ma w nim panować. W SPINie każdy jest mile widzianym gościem a nie jedynie kursantem , któremu zaznacza się obecności na kolejnych zajęciach.
 
NMW: Na rynku już jest dosyć dużo różnych miejsc , w których można trenować pole fitness, ewentualnie pole dance - czym Twoje studio różni się od innych?
ADK: Przede wszystkim to miejsce, w którym każdy może się poczuć jak u siebie, niezależnie od tego, na jakim poziomie zaawansowania jest obecnie. Zależało mi na stworzeniu miejsca, w którym Kursantki odnajdą idealną przestrzeń do treningów z profesjonalną podłogą baletową, naprawdę wysokimi rurkami, klimatyzowanymi salami, ścianami luster by obserwować swoje postępy, także na wysokości 4 metrów nad ziemią. W SPINie dziewczyny mają także możliwość odpocząć po intensywnym treningu w strefie chillout, napić się herbaty, czy uzupełnić spalone kalorie. Przytulna antresola otwarta na jedną z sal to niewątpliwy wyróżnik studio- można obserwować ćwiczące grupy, a także wykorzystać tą nietypową perspektywę na realizację oryginalnych sesji zdjęciowych. O swoim studio mogłabym długo opowiadać, wiec najlepiej będzie, jeśli po prostu przyjmiecie zaproszenie i odwiedzicie studio.
 
NMW: Jak chcesz kształtować profil swojego studio? planujesz jakieś warsztaty, szkolenia itd?
ADK: Studio jest otwarte dla każdego, kto chciałby rozpocząć swoją przygodę z pole dance lub kontynuować oddawanie się tej wspaniałej pasji. Doskonałe warunki do treningów umożliwiają także przygotowanie się do występów, udziału w zawodach- tak wysokie rurki naprawdę dają ogromne możliwości. Jeszcze przed oficjalnym otwarciem , w Spin Project odbyło się szkolenie Pole Form na instruktorów Pole Fitness, już w lutym odbędzie się kolejna edycja. W najbliższym czasie, bo już w sobotę 22.11.2014, zapraszam na Warsztaty Spin Pole Choreography z Patrycja Tazbir, łączące triki z kobiecą choreografią.
W przyszłości oczywiście zrealizuję swoje kolejne marzenie o umożliwieniu pasjonatom pole dance wzięcia udziału w Warsztatach z światowej klasy zawodnikami.
 
NMW: Jak sobie wyobrażasz swoje życie za 5 lat?
Mam nadzieję, że będę przynajmniej tak samo szczęśliwa jak w tej chwili, będą mnie otaczać wartościowi i inspirujący ludzie, i wciąż będę rozwijać swoją pasję . Pole Dance to pasja, siła, kobiecość, wytrzymałość, satysfakcja.
ADK:6. Czy spotkała Cię kiedykolwiek jakakolwiek nieprzyjemność tylko dlatego, że ktoś dowiedział się, że trenujesz pole dance?
Nie było takiej sytuacji, ale przyznam, że jeszcze rok temu, gdy pracowałam w firmie z branży zdominowanej przez mężczyzn, niewielu z moich współpracowników wiedziało, że trenuję pole dance. Nie wstydziłam się tego, ale wolałam uniknąć dwuznacznych uwag. Teraz już wiedzą i kibicują :)
 
NMW: Co pole dance zmienił w Twoim życiu?
ADK: Dało mi większą świadomość ciała, jego możliwości, ale i ograniczeń, nauczyło wytrwałości w dążeniu do celu, stawiania sobie coraz nowych wyzwań. Dzięki pole dance poznałam i wciąż poznaję masę wspaniałych ludzi, z którymi dzielę swoją fascynację tą dziedziną sportu.

NMW: W ciągu ostatnich lat postrzeganie pole dance zmieniło się i zawdzięczamy to pionierom pole dance w Polsce, którzy torowali drogę innym. Jak zamierzasz jako jedna z kontynuatorek ulepszać rynek pole dance i dalej zmieniać sposób postrzegania pole dance w Polsce?
ADK: Fantastyczne jest to, że coraz więcej ludzi postrzega pole dance, pole fitness jako sport, piękny i wymagający sport. Dzięki większej świadomości społeczeństwa osoby, które wcześniej twierdziły, że taka forma treningu nie jest dla nich, postanawiają spróbować. Prowadząc studio widzę tą zmianę szczególnie wyraźnie, na zajęciach pojawia się coraz więcej dojrzałych kobiet, pań realizujących się zawodowo, mających dzieci. Coraz więcej mam zapisuje na zajęcia swoje córki, także panowie zaczęli doceniać pole fitness, jako doskonałą formę treningu ogólnorozwojowego.
Jednak moim zdaniem wciąż brakuje miejsc, spotkań, konkursów, w których mogliby brać udział kursanci, amatorzy, a nie jedynie licencjonowani zawodnicy. Pokonując kolejne stopnie zaawansowania, udoskonalając  triki i figury, pasjonaci-amatorzy powinni mieć szanse na zaprezentowanie swoich umiejętności. Takie spotkania, konkursy na pewno dałyby też większą świadomość społeczeństwa, czym jest pole dance, pole fitness, jak daleki jest od dwuznaczności czy perwersji.Chciałabym by osoby trenujące pole fitness, pole dance mogły chwalić się swoją pasją, osiągnięciami.
Przyczyniać się do coraz większej świadomości na temat pole dance- to jedno z najważniejszych zadań stojących przed wszystkimi, którzy związali swoje życie z tym wspaniałym sportem.

NMW: Jedno zdanie, którym opisałabyś pole dance brzmiałoby...?
ADK: Pole Dance to pasja, siła, kobiecość, wytrzymałość, satysfakcja.